Halálosan "ártalmatlan" gyógyszerek
http://antalvali.com/masutt_olvastuk/halalosan_artalmatlan_gyogyszerek
Hírszem
2007-től drasztikusabb hatóanyagú fájdalomcsillapítók vannak szabadforgalomban
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole.
Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban szabadalmaztatták, szabadalmi védettsége tehát ma már nincs, az gyártja, aki akarja, vagyis a metamizole NEM ÜZLET.
És mint majd mindjárt látjuk, ha valóban a gyógyszerek veszélyessége alapján dőlne el, mi vényköteles, és mi nem, az összes szabadforgalmú paracetamol tartalmú és nem szteroid gyulladás csökkentő típusú gyógyszert vénykötelessé tennék.
Miért nem teszik?
Azért, mert ez viszont bomba üzlet. Persze most valaki rámutathat, hogy itt kicsit keverem a gyógyszerhatóságot, meg a gyógyszeripart, hiszen csak a gyógyszerhatóság tilthat és engedélyezhet, a gyógyszeripar csak kérheti az engedélyezést. Sajnos nem én keverem a dolgokat, hanem a valóságban keveredik össze, hogy ki kit irányít. Bár országonként változó korrupciós szinttel, de minden gyógyszerhatóság a megengedettnél jóval melegebb kapcsolatot ápol a gyógyszeripari cégekkel.
Angliában becslések szerint 4.000 millió 500 mg-os paracetamol tabletta fogy évente! Persze nem generikus, olcsó formában, hanem ízesített porok, forróitalok, és az influenzát két vállra fektető szupertabletták formájában. A gyógyszeripart sosem zavarta, ha valami veszélyes, nem az ő dolga védekeznie saját maga ellen. Mi több, a gyógyszeripar újra és újra megpróbál életveszélyes gyógyszereket szabadforgalmúvá átminősíttetni, csakhogy növelje profitját.
Nemrég az USA-ban azt szerették volna elérni, hogy az igen súlyos, nem ritkán halálos mellékhatásokat okozó koleszterincsökkentőket minősítsék át szabadon vásárolhatóvá. Egyelőre nem ment, de majd... Hogy a koleszterinszintet nem is kéne, sőt ártalmas csökkenteni, az más kérdés.
Életveszélyes szerek szabadpiaci forgalmazása
A paracetamol egyik közismerten veszélyes tulajdonsága, hogy a terápiás dózis és a mérgezést okozó dózis nagyon közel van egymáshoz. Paracetamol mérgezés a máj károsodásához, ill. a máj elhalásához vezet. Ha nem ismerik fel a paracetamol mérgezést néhány órán belül, a májkárosodás halálhoz vezet.
Nehezíti a felismerést, hogy első nap a vezető tünetek (izzadás, émelygés, hányás) azonosak lehetnek annak az állapotnak a tüneteivel, amire a beteg szedi a gyógyszert, és ráadásul a mérgezett személynél a tünetek pár órán belül elmúlnak! A 24 órán túl jelentkező mérgezési tünetek (sárgaság, kóma, veseleállás) pedig már a bekövetkezett májkárosodásról tudósítanak, amit igen gyorsan követ a halál. Azonban túladagolás esetén az sem lehet nyugodt, akinek az első 1-2 napban nem jelentkezik mérgezéses tünete, ugyanis gyakran 5-6 nap múlva jelentkeznek a tünetek, ám ekkor már végzetesek.
Feltételezett túladagolás esetén tehát azonnal toxikológiai osztályon kell jelentkezni. A British Medical Journal (1998;316:1724-1725) azonban több esetről is beszámol, amikor a túladagolás után kezelésre jelentkezett betegeknél a vérben mért paracetamol szintet a veszélyes 200 mg/l alattinak találták ugyan, de a beteg, hazabocsájtva, az napokon belül meghalt. Valójában minden túladagolásos esetben intravénásan acetylcystein-t kell adni a betegnek!
Mivel a terápiás és a toxikus dózis igen közel vannak egymáshoz, senki nem érezheti igazán biztonságban magát, aki paracetamolt szed. Ha csak a statisztikákat tekintjük, napi 4 gr több napon át való szedése májkárosodást, 6 gr halált okozhat. Másként, 150 mg/testsúly kilogramm már mérgező adag.
Mint az Australian Adverse Drug Reactions Bulletin 2005 októberi száma beszámol róla, 29 paracetamol mérgezésből fakadó májkárosodásból 9 véletlen túladagolásból következett be (gyakran öngyilkossági szándékkal is bevesznek paracetamol tartalmú gyógyszereket). Ráadásul további 10 esetről számoltak be, ahol gyerekeknél a terápiás adagot (20mg/testsúly kilogramm) túl nem lépő kezelés során lépett fel májkárosodás. Ha ezt átszámoljuk, egy 20 kilogrammos gyermeknél mindössze 400 mg-ról van szó!
A paracetamol készítmények átlagos hatóanyag tartalma 500-750 mg közt mozog, kivéve a kifejezetten gyermekeknek szánt gyógyszereket, amelyekben jóval kevesebb van. Azonban bevált gyakorlat, hogy fejfájás, láz esetén a szülők, pláne nagyobb gyerekeknek, felnőtt gyógyszert adnak, s így akár egy szemmel is könnyedén túllépik a veszélyes határt.
Nátha, influenza, különféle fájdalmak gyakran egy hétig is eltartanak, ez könnyen krónikus paracetamol szedéshez vezet.
A paracetamol-mérgezés veszélyét fokozottan növeli bármi, ami károsítja vagy terheli a máj enzimrendszerét. Így pl.
Túl sok "ha" szerepel a paracetamol ellenjavallatai közt, melyeknek fennállása esetén sincs mindig tudatában a beteg.
Angliában évente 70 000 paracetamol mérgezést kezelnek, ebben benne van a rengeteg öngyilkossági szándékkal elkövetett túladagolás is. (Nem ötletnek írom, mert nem szép halál, de paracetamol mérgezéshez elég 20 szem tabletta. Próbálna valaki 20 szem Algopyrinnel öngyilkosságot megkísérelni!) 1993 és 1997 közt Angliában 500-an haltak meg paracetamol túladagolásban.
Ezek az adatok azt jelentik, hogy Angliában egymillió lakosra 1400 paracetamol mérgezés esik, és a fejlett egészségügyi ellátásnak köszönhetően csak 10 paracetamol halál jut egymillió emberre. Világszerte, a túladagolásos mérgezések feléért a szabadforgalmazású paracetamol felelős!
A paracetamol (és aszpirin) fogyasztás másik kockázata a veseelégtelenség, veseleállás. Egy svéd vizsgálat (N. Engl. J. Med. 2001; 345(25):1801-8) szerint paracetamol fogyasztás 2.5 szeres kockázatot jelent veseelégtelenség kialakulására, és már fennálló veseproblémák esetén 5.5-szörös kockázata van a betegnek a veseelhalásra. Hasonló kockázat metamizole (pl. Algopyrin) szedése kapcsán nem ismert.
Ha összevetjük ezeket az adatokat, miszerint egymillió emberből 0.2-2 ember hal meg metamizole szedés következtében, míg paracetamol szedés következtében 10, akkor azt mondhatjuk, hogy a paracetamol ötször-ötvenszer veszélyesebb szer, mint az Algopyrin vagy a Quarelin. Ez a kalkuláció persze nem veszi figyelembe, hogy pl.
Angliában számos májátültetést végrehajtva sikerül leszorítani a paracetamol halálozást, és az egészségügy jóval felkészültebb az ilyen esetek szakszerű kezelésére. Úgy vélem, nálunk még a diagnosztizálásig is kevés eset fog eljutni, az emberek majd "tisztázatlan eredetű" okokból csendben meghalnak. Ha a mérgezéses esetek 4 órán túl kerülnek ellátásra, rohamosan csökken az esélye annak, hogy a mérgezett életben maradjon, vagy egészségkárosodás nélkül ússza meg a mérgezést. Magyarországon a paracetamol tehát jóval veszélyesebb, mint a nemzetközi statisztikákból gondolnánk.
Vajon a magyar egészségügy felkészült arra, mi lesz, ha 20 millió Algopyrint (2006 évi fogyasztás) egyszer csak paracetamollal, és egyéb alternatív szerekkel helyettesítenek? Ki lehet számolni, mibe fog ez kerülni a lakosságnak és a TB-nek. A 10 millió lakosra jutó 10-14 000 paracetamol mérgezés kezelési költsége pedig, 20 000 dolláros átlagos költséggel számítva horribilis összeg. Persze azon sokat lehet majd spórolni, ha a beteg meghal.
Alternatívák-e az egyéb alternatív szerek?
Hosszúra nyúlna ez a figyelemfelhívó cikk, ha minden alternatív fájdalom- és lázcsökkentőt végigvennénk. De egy rövid kitérőt azért még megérdemel a kérdés.
Zárszó: kinek az érdeke?
A magyar egészségügyi hatóságok tehát nem hozták meg a szükségesnek látszó döntést akkor, amikor mások megtették, ám most, amikor már az egész világ tudja, hogy elhamarkodott és téves döntés volt a metamizole-tartalmú gyógyszerek vénykötelessé tétele, most, a korábbi téves nemzetközi gyakorlatra hivatkozva megteszik. Hazug az az érvelés, hogy ezzel bárkit is megvédenének. A metamizole tartalmú gyógyszerek, mint az Algopyrin és Quarelin, egészen jelentéktelen egészségügyi kockázatot jelentenek, valójában ők a létező legbiztonságosabb fájdalom- és lázcsillapítók a piacon.
Az egészségügyi kormányzat döntésével a magyar népesség -ráfanyalodva a rendkívül veszélyes egyéb fájdalom- és lázcsillapítók fogyasztására-, beláthatatlan egészségügyi kockázatnak lesz kitéve. Ugrásszerűen nőni fog a paracetamol tartalmú szerek és a nem szteroid gyulladás gátlók fogyasztása, s ennek következtében sokszorosára fog nőni a paracetamol mérgezések, az öngyilkossági események, a súlyos kardiovaszkuláris események (infarktus, sztrók, stb.), a gasztrointesztinális események (gyomorvérzés, fekély, perforáció), valamint a vesekárosodások száma.
Ha azt a kérdést tesszük fel, kinek az érdeke, a válasz eléggé egyértelműnek tűnik. Csak az Algopyrin 5 milliárdos piacot jelentett 2006-ban, a többi, hagyományos és kedvelt gyógyszerrel (Quarelin, Demalgon, Germicid) együtt ez lehet mondjuk 8 milliárd. A gyógyszeripar nyilván szemet vetett erre a szeletkére, és valakik az egészségügy felső vezetésében, ingyen, ostobaságból és hozzá nem értésből, vagy megfelelő kenőpénzért megtették a gyógyszeriparnak azt a szívességet, hogy betiltották a konkurenciát.
Tanács:
Őszintén szólva a legjobb tanács: kerülni ezeket a szereket. Ám nem mindig lehet. A nemzetközi orvosi szaklapokban megfogalmazódott tanács: aki paracetamolt szed, szedjen mellé methionint (ez egy aminosav). Ez ugyan emelni fogja némiképp a homocystein szintjét, ami hosszú távon kardiovaszkuláris kockázattal jár, de rövid távon viszont kivédi a paracetamol mérgezést. A nem szteroid gyulladás csökkentők esetében pedig azt javasolják, hogy szedjünk mellé kis adag aspirint, ezzel csökkenthető a vérlemezkék összetapadásának a valószínűsége. Az Aspirin Protect gyomorkímélő megoldás ez esetben.
http://antalvali.com/masutt_olvastuk/halalosan_artalmatlan_gyogyszerek
Hírszem
2007-től drasztikusabb hatóanyagú fájdalomcsillapítók vannak szabadforgalomban
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole.
Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban szabadalmaztatták, szabadalmi védettsége tehát ma már nincs, az gyártja, aki akarja, vagyis a metamizole NEM ÜZLET.
És mint majd mindjárt látjuk, ha valóban a gyógyszerek veszélyessége alapján dőlne el, mi vényköteles, és mi nem, az összes szabadforgalmú paracetamol tartalmú és nem szteroid gyulladás csökkentő típusú gyógyszert vénykötelessé tennék.
Miért nem teszik?
Azért, mert ez viszont bomba üzlet. Persze most valaki rámutathat, hogy itt kicsit keverem a gyógyszerhatóságot, meg a gyógyszeripart, hiszen csak a gyógyszerhatóság tilthat és engedélyezhet, a gyógyszeripar csak kérheti az engedélyezést. Sajnos nem én keverem a dolgokat, hanem a valóságban keveredik össze, hogy ki kit irányít. Bár országonként változó korrupciós szinttel, de minden gyógyszerhatóság a megengedettnél jóval melegebb kapcsolatot ápol a gyógyszeripari cégekkel.
Angliában becslések szerint 4.000 millió 500 mg-os paracetamol tabletta fogy évente! Persze nem generikus, olcsó formában, hanem ízesített porok, forróitalok, és az influenzát két vállra fektető szupertabletták formájában. A gyógyszeripart sosem zavarta, ha valami veszélyes, nem az ő dolga védekeznie saját maga ellen. Mi több, a gyógyszeripar újra és újra megpróbál életveszélyes gyógyszereket szabadforgalmúvá átminősíttetni, csakhogy növelje profitját.
Nemrég az USA-ban azt szerették volna elérni, hogy az igen súlyos, nem ritkán halálos mellékhatásokat okozó koleszterincsökkentőket minősítsék át szabadon vásárolhatóvá. Egyelőre nem ment, de majd... Hogy a koleszterinszintet nem is kéne, sőt ártalmas csökkenteni, az más kérdés.
Életveszélyes szerek szabadpiaci forgalmazása
- Paracetamol más néven acetaminophen (Coldrex, Panadol, Rubophen, Grippostad, Efferalgan,, Mexalen, Ben-U-Ron, Paracetamol, Paramax, Béres Febrilin, Neocitran, Vicetamol, Rhinoval, Miralgin, Saridon, ??). Miért is e felsorolás? Az ok: náthára, influenzára, fejfájásra, izületi fájdalmakra, izomfájdalmakra, stb. ezt ajánlják, ezek az un. "modern" készítmények.
- A nagyszámú paracetamol-tartalmú szabadforgalmú gyógyszer veszélye az, hogy a különféle tünetekre szedett azonos hatóanyagú paracetamol készítmények könnyen vezetnek túladagoláshoz. Az emberek egyébként sem gondolják, hogy egy szabadforgalmú készítmény életveszélyes lehet, kevesen olvassák el az apróbetűs figyelmeztetéseket. Ha nem csökken a láz vagy a fájdalom, mindenki hajlamos hamarosan bekapni még egy szemet a gyógyszerből. S mivel a paracetamol bizonyítottan gyengébb hatású fájdalomcsillapító, mint mondjuk az Algopyrin, ez bizonyára gyakran be is következik.
A paracetamol egyik közismerten veszélyes tulajdonsága, hogy a terápiás dózis és a mérgezést okozó dózis nagyon közel van egymáshoz. Paracetamol mérgezés a máj károsodásához, ill. a máj elhalásához vezet. Ha nem ismerik fel a paracetamol mérgezést néhány órán belül, a májkárosodás halálhoz vezet.
Nehezíti a felismerést, hogy első nap a vezető tünetek (izzadás, émelygés, hányás) azonosak lehetnek annak az állapotnak a tüneteivel, amire a beteg szedi a gyógyszert, és ráadásul a mérgezett személynél a tünetek pár órán belül elmúlnak! A 24 órán túl jelentkező mérgezési tünetek (sárgaság, kóma, veseleállás) pedig már a bekövetkezett májkárosodásról tudósítanak, amit igen gyorsan követ a halál. Azonban túladagolás esetén az sem lehet nyugodt, akinek az első 1-2 napban nem jelentkezik mérgezéses tünete, ugyanis gyakran 5-6 nap múlva jelentkeznek a tünetek, ám ekkor már végzetesek.
Feltételezett túladagolás esetén tehát azonnal toxikológiai osztályon kell jelentkezni. A British Medical Journal (1998;316:1724-1725) azonban több esetről is beszámol, amikor a túladagolás után kezelésre jelentkezett betegeknél a vérben mért paracetamol szintet a veszélyes 200 mg/l alattinak találták ugyan, de a beteg, hazabocsájtva, az napokon belül meghalt. Valójában minden túladagolásos esetben intravénásan acetylcystein-t kell adni a betegnek!
Mivel a terápiás és a toxikus dózis igen közel vannak egymáshoz, senki nem érezheti igazán biztonságban magát, aki paracetamolt szed. Ha csak a statisztikákat tekintjük, napi 4 gr több napon át való szedése májkárosodást, 6 gr halált okozhat. Másként, 150 mg/testsúly kilogramm már mérgező adag.
Mint az Australian Adverse Drug Reactions Bulletin 2005 októberi száma beszámol róla, 29 paracetamol mérgezésből fakadó májkárosodásból 9 véletlen túladagolásból következett be (gyakran öngyilkossági szándékkal is bevesznek paracetamol tartalmú gyógyszereket). Ráadásul további 10 esetről számoltak be, ahol gyerekeknél a terápiás adagot (20mg/testsúly kilogramm) túl nem lépő kezelés során lépett fel májkárosodás. Ha ezt átszámoljuk, egy 20 kilogrammos gyermeknél mindössze 400 mg-ról van szó!
A paracetamol készítmények átlagos hatóanyag tartalma 500-750 mg közt mozog, kivéve a kifejezetten gyermekeknek szánt gyógyszereket, amelyekben jóval kevesebb van. Azonban bevált gyakorlat, hogy fejfájás, láz esetén a szülők, pláne nagyobb gyerekeknek, felnőtt gyógyszert adnak, s így akár egy szemmel is könnyedén túllépik a veszélyes határt.
Nátha, influenza, különféle fájdalmak gyakran egy hétig is eltartanak, ez könnyen krónikus paracetamol szedéshez vezet.
A paracetamol-mérgezés veszélyét fokozottan növeli bármi, ami károsítja vagy terheli a máj enzimrendszerét. Így pl.
- ha valaki májbetegségben, májelégtelenségben szenved (hepatitisze volt/van)
- ha valaki kiéhezett, akár az aktuális betegsége miatt, akár mert fogyókúrázik, akár mert mondjuk anorexia nervosában szenved
- ha rendszeresen fogyaszt nagyob mennyiségű alkoholt
- ha olyan gyógyszert szed, amely a paracetamolt bontó enzimrendszert is terheli. Pl. antiepileptikumok (pl. Neurotop), antiaritmiás szerek (pl. Diphedan) vagy bizonyos antibiotikumok (pl. Tubocin)
- ha orbáncfű kivonatot szed
- ha phenobarbitált (Pl. Sevenal) szedha genetikai okokból rosszul bontja le a paracetamolt (ezt majd a mérgezésből lehet biztosan megtudni)
Túl sok "ha" szerepel a paracetamol ellenjavallatai közt, melyeknek fennállása esetén sincs mindig tudatában a beteg.
Angliában évente 70 000 paracetamol mérgezést kezelnek, ebben benne van a rengeteg öngyilkossági szándékkal elkövetett túladagolás is. (Nem ötletnek írom, mert nem szép halál, de paracetamol mérgezéshez elég 20 szem tabletta. Próbálna valaki 20 szem Algopyrinnel öngyilkosságot megkísérelni!) 1993 és 1997 közt Angliában 500-an haltak meg paracetamol túladagolásban.
Ezek az adatok azt jelentik, hogy Angliában egymillió lakosra 1400 paracetamol mérgezés esik, és a fejlett egészségügyi ellátásnak köszönhetően csak 10 paracetamol halál jut egymillió emberre. Világszerte, a túladagolásos mérgezések feléért a szabadforgalmazású paracetamol felelős!
A paracetamol (és aszpirin) fogyasztás másik kockázata a veseelégtelenség, veseleállás. Egy svéd vizsgálat (N. Engl. J. Med. 2001; 345(25):1801-8) szerint paracetamol fogyasztás 2.5 szeres kockázatot jelent veseelégtelenség kialakulására, és már fennálló veseproblémák esetén 5.5-szörös kockázata van a betegnek a veseelhalásra. Hasonló kockázat metamizole (pl. Algopyrin) szedése kapcsán nem ismert.
Ha összevetjük ezeket az adatokat, miszerint egymillió emberből 0.2-2 ember hal meg metamizole szedés következtében, míg paracetamol szedés következtében 10, akkor azt mondhatjuk, hogy a paracetamol ötször-ötvenszer veszélyesebb szer, mint az Algopyrin vagy a Quarelin. Ez a kalkuláció persze nem veszi figyelembe, hogy pl.
Angliában számos májátültetést végrehajtva sikerül leszorítani a paracetamol halálozást, és az egészségügy jóval felkészültebb az ilyen esetek szakszerű kezelésére. Úgy vélem, nálunk még a diagnosztizálásig is kevés eset fog eljutni, az emberek majd "tisztázatlan eredetű" okokból csendben meghalnak. Ha a mérgezéses esetek 4 órán túl kerülnek ellátásra, rohamosan csökken az esélye annak, hogy a mérgezett életben maradjon, vagy egészségkárosodás nélkül ússza meg a mérgezést. Magyarországon a paracetamol tehát jóval veszélyesebb, mint a nemzetközi statisztikákból gondolnánk.
Vajon a magyar egészségügy felkészült arra, mi lesz, ha 20 millió Algopyrint (2006 évi fogyasztás) egyszer csak paracetamollal, és egyéb alternatív szerekkel helyettesítenek? Ki lehet számolni, mibe fog ez kerülni a lakosságnak és a TB-nek. A 10 millió lakosra jutó 10-14 000 paracetamol mérgezés kezelési költsége pedig, 20 000 dolláros átlagos költséggel számítva horribilis összeg. Persze azon sokat lehet majd spórolni, ha a beteg meghal.
Alternatívák-e az egyéb alternatív szerek?
Hosszúra nyúlna ez a figyelemfelhívó cikk, ha minden alternatív fájdalom- és lázcsökkentőt végigvennénk. De egy rövid kitérőt azért még megérdemel a kérdés.
- A paracetamolon kívül ma az agyonhirdetett, szabadforgalmú fájdalomcsillapítók mind az un. nem szteroid gyulladás csökkentők csoportjába tartozik (Algoflex, Algol, Advil, Aleve, Huma-Ibuprofen, Ibulös, Voltaren, Nurofen Solpaflex, Melfen, stb.). E szerek megint csak súlyos veszélyeket hordoznak a gyanútlan vásárló számára, melyekre már eddig is figyelmeztetni kellett volna a vásárlókat, de nem tették.
- Egy kiterjedt, 18 vizsgálatot felölelő metaanalízis (Arch. Intern. Med. 2000;160:2093-2099.) szerint ezeknek a szereknek a szedése nőknél 5.1-szeres, férfiaknál 3.5-szeres felső gasztrointesztinális vérzés (gyomorvérzés) kockázatot jelent. Számokra lefordítva, e szerek szedése ezer gyógyszert szedőből egynél (egy millió emberből ezernél) okoz gyomorfekélyt vagy vérzést. Az idősebb kor azonban növekvő kockázatot jelent, 75 év felett már 20 gyomorvérzéssel kell számolni, és ha a betegnek volt már korábban gyomorfekély problémája, akkor az arány 30 az ezerhez. Nagyobb dózis esetén a kockázat még nagyobb! Fejfájás helyett gyomorvérzésbe meghalni nem jó csere.
- A nem szteroid gyulladás gátlók másik, talán még nagyobb veszélye az infarktus, trombózis és sztrók veszély. Amikor a Merck a Vioxx-al lebukott, és kiderült, hogy a Vioxx ötszörös infarktus kockázatot képvisel, vizsgálni kezdték a hagyományos nem-szteroid gyulladás gátlókat is, mivel ezek is gátolják az un. cox-2 enzimcsoportot (és még a cox-1 csoportot is).
- S valóban, a Vioxx-tragédia napvilágra hozta, hogy ezek a szerek bizony másfél-kétszeres infarktus, trombózis és sztrók kockázatot jelentenek az őket szedőknek (Eur Heart J. 2006;(14):1657-63.; JAMA. 2006;296:1653-1656.). Ez a kockázat a fokozott vérrögképződés veszély miatt természetesen a már infarktuson átesetteknél még nagyobb! Ráadásul, mint Helin-Salmivaara és mtsi. (Eur Heart J. 2006 Jul;27(14):1657-63) rámutattak, ebben a kalkulált kockázatban nincsenek benne az otthon infarktusban, sztrókban, hirtelen szívhalálban meghaltak, sem a néma infarktust elszenvedettek. A kockázatok tehát jóval nagyobbak.
Zárszó: kinek az érdeke?
A magyar egészségügyi hatóságok tehát nem hozták meg a szükségesnek látszó döntést akkor, amikor mások megtették, ám most, amikor már az egész világ tudja, hogy elhamarkodott és téves döntés volt a metamizole-tartalmú gyógyszerek vénykötelessé tétele, most, a korábbi téves nemzetközi gyakorlatra hivatkozva megteszik. Hazug az az érvelés, hogy ezzel bárkit is megvédenének. A metamizole tartalmú gyógyszerek, mint az Algopyrin és Quarelin, egészen jelentéktelen egészségügyi kockázatot jelentenek, valójában ők a létező legbiztonságosabb fájdalom- és lázcsillapítók a piacon.
Az egészségügyi kormányzat döntésével a magyar népesség -ráfanyalodva a rendkívül veszélyes egyéb fájdalom- és lázcsillapítók fogyasztására-, beláthatatlan egészségügyi kockázatnak lesz kitéve. Ugrásszerűen nőni fog a paracetamol tartalmú szerek és a nem szteroid gyulladás gátlók fogyasztása, s ennek következtében sokszorosára fog nőni a paracetamol mérgezések, az öngyilkossági események, a súlyos kardiovaszkuláris események (infarktus, sztrók, stb.), a gasztrointesztinális események (gyomorvérzés, fekély, perforáció), valamint a vesekárosodások száma.
Ha azt a kérdést tesszük fel, kinek az érdeke, a válasz eléggé egyértelműnek tűnik. Csak az Algopyrin 5 milliárdos piacot jelentett 2006-ban, a többi, hagyományos és kedvelt gyógyszerrel (Quarelin, Demalgon, Germicid) együtt ez lehet mondjuk 8 milliárd. A gyógyszeripar nyilván szemet vetett erre a szeletkére, és valakik az egészségügy felső vezetésében, ingyen, ostobaságból és hozzá nem értésből, vagy megfelelő kenőpénzért megtették a gyógyszeriparnak azt a szívességet, hogy betiltották a konkurenciát.
Tanács:
Őszintén szólva a legjobb tanács: kerülni ezeket a szereket. Ám nem mindig lehet. A nemzetközi orvosi szaklapokban megfogalmazódott tanács: aki paracetamolt szed, szedjen mellé methionint (ez egy aminosav). Ez ugyan emelni fogja némiképp a homocystein szintjét, ami hosszú távon kardiovaszkuláris kockázattal jár, de rövid távon viszont kivédi a paracetamol mérgezést. A nem szteroid gyulladás csökkentők esetében pedig azt javasolják, hogy szedjünk mellé kis adag aspirint, ezzel csökkenthető a vérlemezkék összetapadásának a valószínűsége. Az Aspirin Protect gyomorkímélő megoldás ez esetben.
Tartalom
Friss blogbejegyzések
- Témák
- Új vagyok, segítség!
- Betegségek, problémák
- Életfázisok
- Kalendárium
- Mozgások
- Ajánlott tanácsadások, tanfolyamok
- Könyvajánlók
- Ötórai tea Antal Valival és vendégeivel - "Gólya-hír"
- Baba-elsősegély tanfolyam Dr. Csomai Zitával
- Ötórai tea Antal Valival és vendégeivel - "Fókuszban a gyerek"
- Zuii sminktanácsadás Mártai Mariannal
- Melldiagnosztika és PSA mérés Dr. Bártfai Katalinnal
- Együtt-Egymásért klub: Neuro-autoimmun állapotok és a táplálkozás kapcsolata + az autizmus terápiás lehetőségei. 2016.04.26. (kedd) 18:00
Friss blogbejegyzések
- Gyomirtót, kőolajszármazékot és ólmot talált az Öko-Test a szuperélelmiszerekben
- Versenyezzünk újra! Vidd győzelemre a kedvenc ételedet!
- Tavaszi szél, rigófütty, gyomorfekély...
- Tavasszal nehéz éhen halni, avagy: Most tankolj be medvehagymából!
- Hogyan válik egy férfiból a háborítatlan szülés iránt elkötelezett szakember? - Beszélgetés Haas Györggyel
- Esőember blog - 15. rész: Autizmus, a bezárt világ?!
- Mit csináltál magzatgyermek?
- Tisztítsd meg a lelked - takarítsd ki a házad!
- A TBC világnapjának margójára
- Hitek és tévhitek a tojásfestés körül... Húsvétra készülve
- Termékek térdfájdalomra, izületi panaszokra
2016-04-20 16:49 - Sajnos nem elég!
2016-04-20 15:59 - Ganoderma gyógyszerekkel együtt
2016-04-20 15:26 - Féregűzés
2016-04-20 14:57 - Cukorbetegségről cikkek
2016-04-20 14:38 - Hőhullámok a méregtelenítés alatt
2016-04-20 14:29 - Ananászos céklasaláta
2016-04-20 13:08 - Jó pár igaz rám ebből a felsorolásból
2016-04-20 12:59 - Barnarizs helyett
2016-04-20 12:45 - Vetélés, betegségek után
2016-04-20 13:59 - Reflux és a citromlé
2016-04-20 12:39 - Add már meg a receptet, légyszi
2016-04-20 12:04 - Trichomoniasis-ra elég a hüvelykúp?
2016-04-20 11:35 - Térd- és izületi panaszokra?
2016-04-19 19:48 - Féregűzés
2016-04-20 11:06 - Reflux.
2016-04-20 07:07 - Adatlap
2016-04-19 22:19 - Rizsfehérjepor helyett mi kerüljön a palacsintába?
2016-04-19 21:06 - Tehéntúró, juhtúró
2016-04-19 20:24 - Túró kérdés
2016-04-19 20:15 - Fehérjepor helyett mit tegyek a palacsintába?
2016-04-19 19:48 - Bélféreg a székletben
2016-04-19 19:47 - barnarizs helyett?
2016-04-19 17:59 - 4 és féléves ételallergiás autista kisfiúnak olaj
2016-04-19 17:55 - Auti kisfiunak milyen olajat adjak?
2016-04-19 13:21 - Hipertestvér mellé, babavárás esetén
2016-04-19 16:34 - Cukorbetegségre jó vagy rossz?
2016-04-19 15:47 - Töredező haj és candida diéta
2016-04-19 15:33 - Ne kérd ezt tőlem!
2016-04-19 15:01 - A hajvégem töredezik
2016-04-19 14:05 - Terhesség alatt használhatom?
2016-04-19 07:56 - Egy lépés hátra, kettő előre
2016-04-19 15:08 - Fogamzásgátló után
2016-04-19 13:35 - Konzultációk
2016-04-19 13:24 - Fogamzásgátló mellett libidó fokozása?
2016-04-19 13:04 - Gyomorsav problémákra
2016-04-19 12:21 - Érdeklődés gyomorsav csökkentésre
2016-04-19 10:45 - Paraziták ellen
2016-04-18 22:31 - Kazein allergia
2016-04-19 12:34 - Konizacio
2016-04-18 22:38 - Megtelt a terem az Együtt-Egymásért klub előadására!
2016-04-19 10:41 - Krónikus fáradtságra
2016-04-19 11:38 - A bionom táplálkozás és a margarin kapcsolata.
2016-04-19 09:10 - Zabpelyhes-diós keksz elírás
2016-04-19 08:40 - Tudom, hogy károsak a hajfestékek
2016-04-19 08:07 - Folyékony szappan zselésítése xantannal
2016-04-18 23:37 - Én is abbahagyom
2016-04-18 23:23 - Első henna
2016-04-18 23:15 - Kicsi fiú lázgörcse
2016-04-18 23:34 - Köszönöm szépen!
2016-04-18 22:06
- Emóciós szakértő
2016-04-18 21:42 - Kedves Kinga, köszönjük!
2016-04-18 21:22 - Zselésítés xantánnal?
2016-04-18 20:36 - Sokan csak a divat és a meggazdagodás miatt forgalmaznak bio
2016-04-18 20:14 - Pajzsmirigy alulműködés, nyelési nehézségek
2016-04-18 20:04 - Szerintem az átlag élelmiszerek sokkal szennyezettebbek!
2016-04-18 19:54 - Bélféreg méregtelenítés alatt
2016-04-18 19:51 - Libidó
2016-04-18 18:03 - A kórházban az összes osztályon voltam már...
2016-04-18 16:57 - Méregtelenités külföldön...de hogyan?
2016-04-18 16:03 - Argánolajjal is remek lesz!
2016-04-18 15:07 - Argánolaj mandula helyett?
2016-04-18 14:52 - Első hennázás
2016-04-18 14:34 - Káros hejfestékek
2016-04-18 14:19 - Krónikus fáradtság
2016-04-18 14:11 - Mi lehet a vashiány oka pici babánál?
2016-04-18 14:46 - Hajfestékről vélemény?
2016-04-18 13:36 - Lucerna csíra mérgező?
2016-04-18 13:43 - Emóció colitis ulcerosa esetében is
2016-04-18 13:23 - Első henna
2016-04-18 12:56 - Tikkelésre gyereknek, lelki okok
2016-04-18 13:04 - Lehet?
2016-04-18 11:04 - Beöntés, méregtelenítés
2016-04-18 12:27 - Beöntésre lehet-e?
2016-04-16 08:46 - Írj magadról bővebben!
2016-04-18 11:41
- Minket ért (káros) hatások
2016-04-18 11:39 - Mindenképpen járj utána!!
2016-04-18 12:07 - Farfalla illóolajok
2016-04-18 11:26 - Fermentálás, kétszeres fermentálás?
2016-04-18 11:17 - Eredeti vagy hamisítvány?
2016-04-18 11:17 - Több rizstej, kevesebb kölesliszt
2016-04-18 11:09 - Üzleti mustár a Candida diétában
2016-04-18 11:06 - Többszörösen fermentált ételek és a hisztaminintolerancia
2016-04-18 10:49 - Ganoderma
2016-04-15 10:42 - Receptverseny
2016-04-18 08:54 - Lucerna csíra
2016-04-18 06:35 - Olvasás
2016-04-18 00:16 - Mit jelent a többszörös fermentálás?
2016-04-17 22:49 - Szilárd a kókuszkrém
2016-04-17 21:45 - Mit csináljak? Hová forduljak?
2016-04-17 20:45 - Retekcsíra tisztító hatása
2016-04-17 20:22 - A lányom imádja őket
2016-04-17 20:20 - Lenmag helyett minden más :)
2016-04-17 20:14 - A Kolláth-recept bátran variálható!
2016-04-17 20:01 - Lenmagpehely helyett Kolláth-ba?
2016-04-17 18:15 - 3 hónap várakozás
2016-04-17 17:02 - Mustár a candida diétában?
2016-04-17 16:24 - Kérdés: Klímaxos tüntek méregtelenítés alatt....
2016-04-17 13:41 - FINOOOM!
2016-04-17 13:11 - Lázgörcs esetén mi a teendő?
2016-04-17 12:40
- Tikkelés
2016-04-16 16:04 - Erre a mondatodra sok anyukának felcsillant most a szeme!
2016-04-16 23:09 - Vashiány, csalánkiütés
2016-04-16 21:24 - Válasz
2016-04-16 21:16 - Mindennapi kenyerünk
2016-04-16 14:00 - A kolonoszkópiáról...
2016-04-16 12:27 - Vegyes kérdések ehhez
2016-04-16 11:00 - Csíráztatás és sütés
2016-04-16 08:41 - Bélrák?
2016-04-15 22:40 - Láz
2016-04-15 22:21 - 10 éve tartó fertőzés...
2016-04-15 20:51 - Ecetsavas erjedés
2016-04-15 19:57 - Kedves Kinga!Köszönöm!
2016-04-15 17:46 - Fejfájás
2016-04-15 17:17 - Nagyon szomorú
2016-04-15 16:44 - idő
2016-04-15 16:37 - Ghí és inzulinrezisztencia
2016-04-15 16:41 - Komoly gerincfájdalom esetén
2016-04-15 16:12 - Fogzománc erősítése gyerekkorban
2016-04-15 15:53 - Összecsúszott csigolyák
2016-04-15 08:45 - Hajfestés kismamaként
2016-04-15 14:58 - Köszönöm!
2016-04-15 14:07 - Lehet nálam a túl sok hús a probléma
2016-04-15 14:05 - Candida és glutén
2016-04-15 14:14 - Bemásolom a kálciumrablókat
2016-04-15 13:59
- Sikér és egyebek
2016-04-15 13:55 - Nem tudom, mi lehet a baj...
2016-04-15 13:54 - Sajnos így sem engedi...
2016-04-15 13:48 - Candida diétás kérdések
2016-04-15 13:43 - Gyenge fogzománc
2016-04-15 08:22 - Sikér a diéta alatt?
2016-04-15 13:01 - Sajnos nem...
2016-04-15 12:27 - Fürjtojás a candida diéta alatt
2016-04-15 12:24 - hajfestés terhesség alatt
2016-04-15 10:14 - Hozzáférés megtagadva
2016-04-15 09:01 - Hozzáférés megtagadva
2016-04-15 08:50 - Festett vörösből méz szőke?
2016-04-15 08:49 - Megbízható biotermékek
2016-04-15 08:44 - Ez nagyon elkeserítő és felháborító!
2016-04-15 00:42 - Erről a témáról eredetileg nekem kellett volna írnom.
2016-04-15 00:00 - Óriási az információ halmaz
2016-04-14 19:28 - Sok-sok kérdés a méregtelenítésről
2016-04-14 19:03 - Kérjük a Bosziba is!! :-)
2016-04-14 18:30 - Köszönöm!
2016-04-14 16:47 - Visszakapom-e az eredeti méz színű hajamat?
2016-04-14 16:42 - Alakor kenyér
2016-04-14 15:50 - Nagyon köszönöm!
2016-04-14 15:45 - Gyermekbetegségek megoldása természetesen
2016-04-14 15:10 - D3-vitamin, Emóció
2016-04-14 14:47 - Hozzátáplálás és K2-D3 vitamin
2016-04-14 14:28
- Tippek mosható pelusok tisztántartásához
2016-04-14 14:52 - Alkohol lebontása
2016-04-14 14:21 - Édesanyáknak, édesapáknak és aggódó nagyszülőknek is ajánlott!!
2016-04-14 14:06 - Enzim
2016-04-14 13:24 - Több olajat is elbírna szerintem!
2016-04-14 13:36 - Maca és a jód
2016-04-14 14:22 - Minden emésztési panasszal küzdőnek kötelező olvasmány
2016-04-14 13:22 - Korai mozgásfejlesztés- kreditpontos képzés
2016-04-14 12:29 - Homlokon lévő pattanások
2016-04-14 12:15 - Pattanások a homlokon
2016-04-13 23:16 - Kálcium pótlása gyereknek
2016-04-14 11:56 - MACA
2016-04-14 11:20 - Nyírfanedv és egyebek
2016-04-14 10:52 - Tefaolaj és egyebek köhögésre
2016-04-14 10:41 - Immune Assist vagy Zyflamend?
2016-04-14 10:38 - Alakor lisztből nagyon könnyű kenyeret sütni!
2016-04-14 10:17 - Válaszok megtalálhatóak a méregtelenítő kúra leírásában
2016-04-14 10:21 - A szervezet folyadékszükséglete egyéni, de általánosságban az
2016-04-14 10:00 - Activ GTC, autioimmun folyamat visszaszorítása
2016-04-14 09:48 - Dió és pajzsmirigy
2016-04-14 09:48 - IR beszélgetés felvétele
2016-04-14 09:40 - Nyírfa allergia és a nyírfanedv
2016-04-14 09:20 - A dió természetes JÓDOT is tartalmaz, ezért színezi ujjaidat
2016-04-13 22:39 - Mennyi kalcium kell 9 éves sportoló fiúnak?
2016-04-13 22:16 - Kisbaba miatt én sem tudom meghallgatni, de érintett is vagyok
2016-04-13 19:33
- Köszönet és kérdések
2016-04-13 18:16 - alakor lisztből kenyérke
2016-04-13 17:27 - Kérdés tefaolajról
2016-04-13 17:19 - Cavernoma műtét esetén
2016-04-13 20:34 - Sajnos így van...
2016-04-13 16:20 - Az első időszak
2016-04-13 16:37 - Active GTC - pm. alulműködés
2016-04-13 15:54 - Én tennék vele egy próbát!
2016-04-13 15:49 - Pajzsmirigy alulműködés és Active GTC
2016-04-13 14:18 - Szókimondó, de igaz
2016-04-13 13:47 - Pszoriázis vagy ekcéma?
2016-04-13 14:50 - Köszönjük szépen! :)
2016-04-13 13:13 - Babakaki
2016-04-13 13:01 - Csíráztatás
2016-04-13 12:54 - Rövidebb hatóidővel
2016-04-13 11:31 - Kúra alatti gyomorpanaszok
2016-04-13 11:33 - Hasfájós babának csodaszerek
2016-04-13 10:56 - Tyúkok meszes lábára
2016-04-13 10:48 - Cavernoma műtét előtt, után
2016-04-13 09:26 - Ricinushoz is!
2016-04-13 08:17 - Festésidő rövidítése
2016-04-13 08:11 - Hasfájós babának?
2016-04-13 07:58 - Nem segítenek ezek a krémek!
2016-04-13 07:36 - Meszes láb kezelése tyukoknál
2016-04-13 06:45 - Ricinusolajhoz is?
2016-04-13 06:33
Hírszem
- 8 jele annak, hogy mások miatt cseszed el az életedet
9 óra 55 perc - PET helyett itt az instant algapalack, ami ehető is!
1 hét 4 óra - Tudod, hogy mi történik veled, ha nem iszol elég tiszta vizet?
1 hét 6 nap - Vedd be a mérget, hisz szeretlek! Avagy: hányféleképpen teheti tönkre egy szülő a gyermeke életét
2 hét 1 nap - Rossz hírt közölt Zacher Gábor: rengeteg magyart érint
4 hét 5 nap - A Johnson & Johnson végre beismeri: a babatermékeik rákkeltő vegyi anyagokat tartalmaznak
4 hét 6 nap - 5 meghökkentő visszaemlékezés a Mennyországra gyerekektől
6 hét 1 nap - Shanghai effektus - avagy szeretettel is lehet ölni
6 hét 1 nap - Dánia célja a 100%-os tisztagazdálkodás elérése
11 hét 1 nap - Így megy a nagy olívaolaj-átverés
11 hét 5 nap - Új agyonreklámozott csodaszerrel zsebelik ki a hiszékenyeket?
13 hét 4 óra - Hihetetlen, miket találtak a Spar zsemléiben!
18 hét 4 nap - Debrecenben járt Antal Vali, az egészséges életmód női guruja
19 hét 6 nap - A fagyi visszanyalt: Jóság süti - folytatódik a gyűjtés
20 hét 6 óra - A Nébih razziázott, és betiltott egy jótékonysági sütivásárt
20 hét 1 nap - Aki a lelkét nem gyógyítja meg, mindig talál újabb betegséget magának
20 hét 6 nap - Lázcsillapítás
30 hét 1 nap - Többé már nem kötelező lázat csillapítani
31 hét 2 nap - Egy filmrendező napi 40 teáskanál cukortól drogos lett, amit diétás és egészséges élelmiszerekkel vitt be a szervezetébe!
33 hét 10 óra - A salátafélék nitráttartalma
33 hét 1 nap - Menzareform
33 hét 5 nap - Az egyik legfontosabb tudós a világon: "A legtöbb rákkutatás nagyrészt egy csalás"
33 hét 6 nap - 14 napos kihívás - önmagunkért és a beteg gyermekekért
35 hét 5 óra - Rémálom a nyaralás után - azaz, hogyan járatják le hazugságokkal egyes újságok a hennát!
35 hét 2 nap - Kettős vakteszten bizonyított a barnarizs fehérje
41 hét 1 nap - Magyar biokozmetikumok nyertek rangos európai díjat
43 hét 2 nap - Megéri a daganatos betegeknek Immun Assist-ot használni?
43 hét 6 nap - Szedd magad cseresznye - 2015-ös frissített adatok
45 hét 7 óra - Így néz ki egy fitt test valójában
50 hét 1 nap - Sós vizet iszik a kocsi, ehhez mit szóltok olajvállalatok?
1 év 7 óra